Skip to main content
Naš planet, naša prihodnost

Rešitve

Ustvarjanje sprememb

Rešitve

Najpomembnejši izziv, s katerim se soočamo danes, je preprečevanje poslabšanja podnebnih sprememb.

Usoda je v naših rokah

Veliko lahko in tudi moramo storiti, da bi naš svet porabil manj energije in postal podnebju prijaznejši.

To pomeni iskanje rešitev, ki nam pomagajo zmanjševati emisije toplogrednih plinov, kar ni koristno samo za planet, temveč tudi za naše zdravje (manj onesnaženja), varnost naše oskrbe z energijo in gospodarstvo, saj take rešitve ustvarijo nova delovna mesta.

Razvrščanje znanstvenih informacij

Vsakih šest ali sedem let pomemben znanstveni organ, ki se imenuje Medvladni sosvet za podnebne spremembe (IPCC), objavi poročilo o znanstvenih izsledkih na področju podnebnih sprememb. K ustvarjanju poročila prispevajo najvplivnejši in najuglednejši svetovni znanstveniki, ki preučujejo podnebje.

Njihovo delo je oceniti več deset tisoč znanstvenih študij, da bi svet seznanili z novimi dognanji o stanju podnebja in možnostmi spopadanja z globalnim segrevanjem in spremembami, ki pri tem nastajajo.

Pri zadnjih prispevkih za ocenjevalna poročila IPCC (AR6), ki so bila objavljena leta 2022, je sodelovalo več sto avtorjev. V njih so opisani prihodnji učinki globalnega segrevanja za 1,5 °C nad predindustrijsko ravnjo in s tem povezane globalne usmeritve za emisije toplogrednih plinov.

V poročilih je med drugim zapisano, da za preprečitev nevarnih podnebnih sprememb še ni prepozno, vendar mora svet hitro ukrepati in zmanjšati količino emisij toplogrednih plinov.

Spreminjanje s podnebjem

Podnebne spremembe so del našega življenja, če nam je to všeč ali ne.

Tudi če bi lahko že jutri izničili vse naše emisije, bi planet še vedno potreboval čas za okrevanje zaradi toplogrednih plinov, ki so že v ozračju. To pomeni, da se moramo prilagoditi spremembam, ki se dogajajo danes, in načrtovati, kako bomo v prihodnosti preprečili ali omejili škodo, ki jo podnebne spremembe lahko povzročijo.

Evropski zeleni dogovor

Evropski zeleni dogovor, zasnovan leta 2019, je naš načrt, kako EU pripeljati do ogljične nevtralnosti do leta 2050. EU želimo preoblikovati v sodobno in konkurenčno gospodarstvo, ki gospodarno upravlja z viri, do leta 2050 zagotoviti ničelne neto emisije toplogrednih plinov, zmanjšati odvisnost gospodarske rasti od rabe virov, pri tem pa ne želimo nobene osebe in kraja pustiti na cedilu.

Evropska komisija je leta 2021 sprejela sveženj še bolj ambicioznih predlogov, da bi podnebne, energetske, zemljiške, prometne in davčne politike EU omogočile zmanjšanje količine neto emisij toplogrednih plinov za vsaj 55 % do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 1990.

Vprašaj znanstvenika

Avatar boy character
Kako v boju proti podnebnim spremembam pomaga znanost?
Scientist avatar
Z znanostjo se vse začne. Pomaga nam razumeti spremembe, ki smo jim priča danes, in vse tiste, ki bi se lahko zgodile v prihodnosti kot posledica našega današnjega delovanja in delovanja v prihajajočih desetletjih. Znanost zagotavlja zanesljive dokaze, ki oblikovalce politik vodijo in jim omogočajo, da sprejemajo utemeljene odločitve za najboljši potek delovanja.
— Dr. Jolene Cook, klimatologinja