Oma panus
Lahendused
Meie ees seisvatest väljakutsetest on praegu kõige tähtsam panna kliimamuutusele piir.
Pall on nüüd meie käes
Saame teha palju ja peame seda tegema, et muuta maailm energiat säästvamaks ning kliimasõbralikumaks. Seepärast on vaja leida lahendusi, mis aitavad vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid.
See on ühtaegu hea nii planeedile kui ka meie tervisele (vähem saastet), energiavarustuse jätkumisele ja majandusele, sest see loob uusi töökohti.

Lahendused on juba olemas
Teadusega käsikäes
Valitsustevaheline kliimamuutuste rühm (IPCC) on tähtis teadusasutus, mis avaldab iga 6–7 aasta tagant aruande kliimamuutuse teaduslike tõendite kohta. Selle koostamisel osalevad maailma kõige mõjukamad ja lugupeetavamad kliimateadlased.
Nad vaatavad läbi tuhandeid teaduslikke töid, et anda maailmale uusimat teavet kliima seisukorra kohta ja soovitada võimalusi globaalse soojenemise ning sellega kaasnevate muutuste leevendamiseks.
Viimased kaastööd IPCC hindamisaruannetele (AR6), mis avaldati 2022. aastal, hõlmasid sadu autoreid. Need kirjeldavad globaalse soojenemise tulevasi mõjusid 1,5 °C võrra võrreldes industriaalajastueelse tasemega ja sellega seotud ülemaailmseid kasvuhoonegaaside heitkoguseid.
Aruannetes öeldakse aga ka, et ohtliku kliimamuutuse ärahoidmiseks pole veel liiga hilja, kuid maailm peab kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks kiiresti tegutsema.
Muutume koos kliimaga
Tahame või mitte, aga kliimamuutus on osa meie elust.
Isegi kui kõik meie kasvuhoonegaaside heited homsest lõppeksid, peaks planeet siiski toibuma kõigist kasvuhoonegaasidest, mis on juba atmosfääri paisatud. Seetõttu peame kohanema praegu toimuvate muutustega ning tegema plaane edaspidiseks, et vältida või piirata kahjulikku mõju, mis võib kliimamuutusega kaasneda.
Euroopa roheline kokkulepe
2019. aastal käivitatud Euroopa roheline kokkulepe on meie kava muuta EL 2050. aastaks kliimaneutraalseks. Tahame muuta ELi kaasaegseks, ressursitõhusaks ja konkurentsivõimeliseks majanduspiirkonnaks, tagades 2050. aastaks kasvuhoonegaaside netoheite puudumise ja eraldades majanduskasvu ressursside kasutamisest, jätmata maha ühtegi inimest ega kohta.
2021. aastal võttis Euroopa Komisjon vastu veelgi ambitsioonikamate ettepanekute paketi, et muuta ELi kliima-, energia-, maakasutuse-, transpordi- ja maksupoliitika selliseks, et 2030. aastaks oleks kasvuhoonegaaside netoheite vähendamine vähemalt 55 % võrreldes 1990. aasta tasemega.
Küsi teadlaselt

