Skip to main content
Meie planeet, meie tulevik

Energialahenduste

Lahendused

Kliima ja energia

Saame teha palju ja peame seda tegema, et muuta maailm energiat säästvamaks ning kliimasõbralikumaks.

Peame vähendama!

Me peame leidma lahendusi, mis aitavad vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid. See on ühtaegu hea nii planeedile kui ka meie tervisele (vähem saastet), energiavarustuse jätkumisele ja majandusele, sest see loob uusi töökohti.

Taastuvenergia

Üks võimalus kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks on kasutada rohkem taastuvenergiat, näiteks tuule- ja päikeseenergiat. Need pakuvad lõputult energiavarusid, erinevalt fossiilkütustest, mis ühel päeval otsa saavad. Ja erinevalt fossiilkütuste põletamisest elektrijaamades tekitab taastuvatest energiaallikatest elektri tootmine kasvuhoonegaase vähe või üldse mitte.

EL on taastuvenergia tehnoloogiate vallas maailmas liidrikohal ja paljud ELi riigid toodavad juba praegu suure osa oma elektrist taastuvatest energiaallikatest.

Suurema hulga energia saamine taastuvatest energiaallikatest mitte ainult ei vähenda heitkoguseid, vaid tähendab ka vähem kulutusi söe, nafta ja gaasi impordile väljastpoolt ELi. 2020. aastal pärines üle 22 % ELi energiast taastuvatest energiaallikatest.

Euroopa rohelise kokkuleppe raames on kavas tõsta see 2030. aastaks vähemalt 40 %-ni.

Vähem on parem!

ELi riigid teevad koostööd kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise nimel, et aidata ELil saavutada üldisi vähendamiseesmärke – 55 % aastaks 2030 võrreldes 1990. aastaga. ELi eesmärk on 2050. aastaks muutuda kliimaneutraalseks, vähendades heitkoguseid ja suurendades kasvuhoonegaaside eemaldamist atmosfäärist, et jõuda nullheitme tasemeni.

Kas teadsid?

EL tootis 2021. aastal rohkem elektrienergiat taastuvenergiast (38 %) kui fossiilkütustest (35 %).

Kas teadsid?

Taastuvenergia annab praegu peaaegu kolmandiku kogu maailma elektrienergiast.

Kuum koht

Maasoojusenergia on kuum teema!
Mõnes riigis on võimalik kasutada Maa sügavuses talletunud energiat, et sellega soojendada torustike kaudu pumbatavat kütte- ja tarbevett või toota generaatori abil elektrienergiat.

Maasoojusenergiaga soojendatakse mitmes Ungari kuurordis puhketeenuste jaoks vett. EL toetab seal ka muid uudseid maasoojusenergiaga seotud projekte.

Fossiilkütuste toetuste vähendamine

Fossiilkütuste tootmist ja nende kasutamist toetatakse ligikaudu kaks korda rohkem kui taastuvaid energiaallikaid. Taastuvenergia oleks veelgi konkurentsivõimelisem, kui fossiilkütused saaksid vähem toetusi.

industrial building illustration

Päikeseenergiaga jalgrattatee

2014. aastal rajati Madalmaades tavatu jalgrattatee: selline, mis toodab päikeseenergiat. Amsterdami lähedal asuvas Krommenie's paigaldati 72-meetrisele jalgrattateele süvistatud päikesepaneelid, mis muudavad päikesevalguse elektrienergiaks.

Esimesel aastal sõitis jalgrattateel rohkem kui 300 000 ratturit, kelle abil toodeti piisavalt elektrit kolme elamu jaoks üheks aastaks!

Kas teadsid?

1991. aastal ehitas Taani maailma esimese meretuulepargi Vindeby, milles oli 11 tuuleturbiini.

Uued ideed silmapiiril

Selleks, et leida kliimamuutusega võitlemiseks jätkusuutlikke lahendusi, on vaja uusi teaduslikke uuringuid ja avastusi.

ELi kõigi aegade suurimal teadus- ja innovatsiooniprogrammil Horizon Europe on ajavahemikus 2021–2027 rahalisi vahendeid 95,5 miljardit eurot, et aidata teadlastel ja innovaatoritel välja töötada ideid, mida saaks maailmas ka reaalselt kasutada.

Suur osa vahenditest (üle 35 %) läheb kliimaga seotud projektidele.

EL toetab ka uudsete vähese CO2 heitega elektrijaamade arendamist.

Jätkusuutlik ostlemine

2016. aastal alustas Itaalia linn Modena koostööd keskkonnasäästliku tehnoloogia konsultantidega, et renoveerida suurt ostukeskust. Seda tehti ELi rahastatava projekti käigus, et muuta piirkond tänapäevasemaks ja keskkonnasäästlikumaks.

Tänu uuenduslikele lahendustele, nagu päikesekütte torud, mis juhivad (tasuta!) päikesevalgust otse ostukeskusesse, kasutab praegune hoone palju vähem energiat ja sel on väiksemad tegevuskulud.

2030. aastaks 100% taastuvenergia?

Rootsis Kalmari maakonnas töötavad kohalikud ametiasutused ja energiaettevõtted koos, et lõpetada fossiilkütuste kasutamine 2030. aastaks.

Seeläbi tagatakse jätkusuutlik areng ja luuakse ka uusi töökohti. Meetmete hulka kuuluvad bussid, mis töötavad 100% ulatuses taastuvenergial, autode ühiskasutuse algatused (mõni neist kasutab juba elektriautosid), toidujäätmetest kütuse tootmine ning päikese- ja tuuleparkidest saadava energia kasutamine.