A co vy?
Je to na vás!
Máte z hrozeb spojených se změnou klimatu obavy? Záleží vám na tom, aby se emise uhlíku snížily?
Pro začátek je dobré změnit každodenní chování tak, abyste omezili vlastní uhlíkovou stopu.
I sebemenší přínos se počítá.

Pamatujte na tyto 3 věci:
Na nápravu klimatu ještě není příliš pozdě.
Abychom zabránili zhoršování změny klimatu, musíme podniknout kroky k výraznému snížení emisí skleníkových plynů a přizpůsobit se změnám, k nimž dochází nyní i v budoucnosti, abychom omezili škody. Věda mluví jasně: Musíme jednat hned a všichni společně. Všechny části společnosti, každý jednotlivec – všichni hrajeme svou roli.
DOBRÁ RADA
Pokud necháte televizi a počítač v pohotovostním režimu, berou si ze zásuvky elektřinu. Totéž platí pro mobilní telefon, který necháte nabíjet přes noc. Nabíječka spotřebovává elektřinu, i když k ní není připojený telefon! Vypínáním a odpojováním přístrojů ze sítě může vaše domácnost ušetřit až 10 % ročních nákladů na energie.
Zeptejte se vědce


Můžete dosáhnout změny – všichni na to máme!
Přečtěte si, jaké obavy mají mladí lidé ohledně klimatických změn a co se jim už podařilo změnit.
Paolo – 16 – Itálie

Erik – 11 – Dánsko/Španělsko

Maja – 13 – Slovensko/Slovinsko

Raphael – 11 – Německo

Carolina – 15 – Portugalsko

Vappu – 16 – Finsko

Jonathan – 13 – Rakousko

I sebemenší přínos se počítá
I sebemenší přínos se počítá
Přínosem může být třeba to, když se budete rozhodovat uváženě při nakupování. Kup méně: Kupte kvalitněji, utraťte méně – kupte například radši jeden kvalitní pár bot, než tři levné.
Kupujte místní produkty: když dáte při výběru ovoce a zeleniny přednost místním sezónním produktům před těmi dováženými z daleka, ušetříte energii spotřebovanou v dopravě. (Pamatujte ale, že místní produkty nemusí mít automaticky nižší uhlíkovou stopu – například když se pěstují ve vyhřívaných sklenících nebo hnojí látkami vyrobenými z fosilních paliv.)
Buďte vybíraví pokud jde o balení: plastové obaly zvětšují objem odpadu a těžko se recyklují. Kupujte výrobky v recyklovatelných nebo kompostovatelných obalech a berte si na nákup opakovaně použitelnou tašku.

DOBRÁ RADA
Nastavte na termostatu o 1 °C méně – můžete rodině snížit náklady na energie až o 10 %. A když nastavíte nižší teplotu v noci a v době, kdy nejste doma, snížíte náklady ještě víc.
Opětovné využití, oprava a recyklace odpadu šetří vzácné přírodní zdroje, energii a emise CO2.
Svět se sjednotil na podporu klimatických opatření
Některé země, včetně členských států EU, přistoupily v rámci dohody zvané Kjótský protokol na právně závazné cíle snížit v období do roku 2020 své emise skleníkových plynů.
Ale i když ochotu přijmout dobrovolná opatření v této oblasti přislíbily také další země, na zastavení nebezpečné změny klimatu to nestačilo.
Zahájila se proto jednání o nové dohodě, v rámci které by musely přijmout opatření všechny státy světa. Dne 12. prosince 2015 v Paříži schválili představitelé téměř 200 vlád první univerzální, právně závaznou dohodu týkající se změny klimatu.
Historická Pařížská dohoda stanovila akční plán, jehož cílem je udržet nárůst globálního oteplování pod hranicí 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.
Vlády se také dohodly, že se pokusí omezit nárůst teploty na hranici 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, protože vědci z celého světa se shodli, že by se tím výrazně snížila rizika a dopady změny klimatu.
Dalším klíčovým bodem dohody je pomoci zemím, zejména těm méně rozvinutým, čelit případným dopadům klimatických změn.
Důležitou roli ale hrají i občané a firmy. Města, obce, společnosti, investoři a jednotlivci po celém světě již dnes podnikají různé akce a přijímají opatření na podporu bezpečného a předvídatelného klimatu.
DOBRÁ RADA
Když si čistíte zuby, zavírejte kohoutek. Můžete tím ušetřit mnoho litrů vody. A víte, že když se budete místo koupání ve vaně sprchovat, spotřebujete až čtyřikrát méně energie a mnohem méně vody?
Mladí Evropané se ujímají vedení
Proč klimatickou výzvu neproměnit v zábavnou školní soutěž? Požádejte učitele, jestli můžete zorganizovat ligu, v níž získá první cenu třída nebo skupina, která je nejvíce šetrná ke klimatu.
Nabízíme několik nápadů: vysadit stromky ve školní zahradě, bezodpadové obědy, kampaň „Jeď do školy na kole“, výměna knížek.
Věděli jste, že skleníkový efekt si můžete sami vytvořit pomocí skleněné dózy a dvou teploměrů?

Máte slovo!
Co takhle se také zapojit? Třeba vás napadne něco, co by mohlo změnit budoucnost!
Připravte si argumenty a přidejte se ve škole nebo doma k debatě o změně klimatu. A máte-li pocit, že vám na tom hodně záleží, můžete se za klimatické kroky začít zasazovat!
- Promluvte si o těchto problémech s kamarády a s rodinou a zapojte je. Dokážete jim vše vysvětlit způsobem, který je skutečně zasáhne, a když jim ukážete, jak moc vám na tom záleží, třeba jim na tom začne záležet také.
- Přesvědčte rodinu, ať doma a v každodenním životě něco změní.
- Až budou rodiče kupovat novou lednici nebo klimatizaci, ať se podívají na štítek a ověří si, že je energeticky účinná a nenarušuje ozonovou vrstvu!
- Zjistěte, jaké klimatické kroky podniká vaše škola.
- Pište starostům, politikům a předním byznysmenům, ať jednají i oni.
- Naše materiály pro mladé lidi najdete zde: ec.europa.eu/clima/citizens/youth/
- Další klimatické tipy naleznete na: ec.europa.eu/clima/citizens/tips/
- Podívejte se na naše nejnovější filmy na: youtube.com/EUClimateAction