Skip to main content
Naše planeta, naše budoucnost

A co vy?

A co vy?

Je to na vás!

Máte z hrozeb spojených se změnou klimatu obavy? Záleží vám na tom, aby se emise uhlíku snížily?

Pro začátek je dobré změnit každodenní chování tak, abyste omezili vlastní uhlíkovou stopu.

I sebemenší přínos se počítá.

An illustration of two young girls and two boys standing and presenting over you contents

Pamatujte na tyto 3 věci:

Na nápravu klimatu ještě není příliš pozdě.

Abychom zabránili zhoršování změny klimatu, musíme podniknout kroky k výraznému snížení emisí skleníkových plynů a přizpůsobit se změnám, k nimž dochází nyní i v budoucnosti, abychom omezili škody. Věda mluví jasně: Musíme jednat hned a všichni společně. Všechny části společnosti, každý jednotlivec – všichni hrajeme svou roli.

DOBRÁ RADA

Pokud necháte televizi a počítač v pohotovostním režimu, berou si ze zásuvky elektřinu. Totéž platí pro mobilní telefon, který necháte nabíjet přes noc. Nabíječka spotřebovává elektřinu, i když k ní není připojený telefon! Vypínáním a odpojováním přístrojů ze sítě může vaše domácnost ušetřit až 10 % ročních nákladů na energie.

Zeptejte se vědce

Avatar girl character
Co můžeme se změnou klimatu dělat?
Scientist avatar
Změna klimatu bude mít bohužel jisté dopady, kterým se nevyhneme, a těm se budeme muset přizpůsobit, přesto je ale důležité, abychom omezili rozsah dopadů budoucích. Dobrá zpráva je, že toho můžeme dělat hodně. Přispět můžeme všichni, stačí se rozhodovat uváženě. Například jíst méně masa a více místního ovoce a zeleniny, šetřit energii a nejezdit autem, ale na kole nebo chodit pěšky (zejména na krátkou vzdálenost). Skvělé na tom je, že řada těchto kroků se příznivě projeví jak na našem zdraví, tak na naší peněžence.
— Dr. Jolene Cooková, klimatoložka

Můžete dosáhnout změny – všichni na to máme!

Přečtěte si, jaké obavy mají mladí lidé ohledně klimatických změn a co se jim už podařilo změnit.

Paolo – 16 – Itálie

Remote video URL

Erik – 11 – Dánsko/Španělsko

Remote video URL

Maja – 13 – Slovensko/Slovinsko

Remote video URL

Raphael – 11 – Německo

Remote video URL

Carolina – 15 – Portugalsko

Remote video URL

Vappu – 16 – Finsko

Remote video URL

Jonathan – 13 – Rakousko

Remote video URL
Podívejte se na všechna videa

I sebemenší přínos se počítá

I sebemenší přínos se počítá

Přínosem může být třeba to, když se budete rozhodovat uváženě při nakupování. Kup méně: Kupte kvalitněji, utraťte méně – kupte například radši jeden kvalitní pár bot, než tři levné.

Kupujte místní produkty: když dáte při výběru ovoce a zeleniny přednost místním sezónním produktům před těmi dováženými z daleka, ušetříte energii spotřebovanou v dopravě. (Pamatujte ale, že místní produkty nemusí mít automaticky nižší uhlíkovou stopu – například když se pěstují ve vyhřívaných sklenících nebo hnojí látkami vyrobenými z fosilních paliv.)

Buďte vybíraví pokud jde o balení: plastové obaly zvětšují objem odpadu a těžko se recyklují. Kupujte výrobky v recyklovatelných nebo kompostovatelných obalech a berte si na nákup opakovaně použitelnou tašku.

Věděli jste, že…

… průměrná uhlíková stopa Evropana je skoro 7 tun CO2 ročně.

DOBRÁ RADA

Nastavte na termostatu o 1 °C méně – můžete rodině snížit náklady na energie až o 10 %. A když nastavíte nižší teplotu v noci a v době, kdy nejste doma, snížíte náklady ještě víc.

Věděli jste, že…

... podle více než 90 % Evropanů je změna klimatu závažný problém? Co si myslí lidé ve vaší zemi? Zjistit to můžete zde

Opětovné využití, oprava a recyklace odpadu šetří vzácné přírodní zdroje, energii a emise CO2.

Svět se sjednotil na podporu klimatických opatření

Některé země, včetně členských států EU, přistoupily v rámci dohody zvané Kjótský protokol na právně závazné cíle snížit v období do roku 2020 své emise skleníkových plynů. 

Ale i když ochotu přijmout dobrovolná opatření v této oblasti přislíbily také další země, na zastavení nebezpečné změny klimatu to nestačilo.

Zahájila se proto jednání o nové dohodě, v rámci které by musely přijmout opatření všechny státy světa. Dne 12. prosince 2015 v Paříži schválili představitelé téměř 200 vlád první univerzální, právně závaznou dohodu týkající se změny klimatu.

Historická Pařížská dohoda stanovila akční plán, jehož cílem je udržet nárůst globálního oteplování pod hranicí 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.

Vlády se také dohodly, že se pokusí omezit nárůst teploty na hranici 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, protože vědci z celého světa se shodli, že by se tím výrazně snížila rizika a dopady změny klimatu.

Dalším klíčovým bodem dohody je pomoci zemím, zejména těm méně rozvinutým, čelit případným dopadům klimatických změn.

Důležitou roli ale hrají i občané a firmy. Města, obce, společnosti, investoři a jednotlivci po celém světě již dnes podnikají různé akce a přijímají opatření na podporu bezpečného a předvídatelného klimatu.

DOBRÁ RADA

Když si čistíte zuby, zavírejte kohoutek. Můžete tím ušetřit mnoho litrů vody. A víte, že když se budete místo koupání ve vaně sprchovat, spotřebujete až čtyřikrát méně energie a mnohem méně vody?

Mladí Evropané se ujímají vedení

Proč klimatickou výzvu neproměnit v zábavnou školní soutěž? Požádejte učitele, jestli můžete zorganizovat ligu, v níž získá první cenu třída nebo skupina, která je nejvíce šetrná ke klimatu.

Nabízíme několik nápadů: vysadit stromky ve školní zahradě, bezodpadové obědy, kampaň „Jeď do školy na kole“, výměna knížek.

Věděli jste, že skleníkový efekt si můžete sami vytvořit pomocí skleněné dózy a dvou teploměrů?

Máte slovo!

Co takhle se také zapojit? Třeba vás napadne něco, co by mohlo změnit budoucnost!

Připravte si argumenty a přidejte se ve škole nebo doma k debatě o změně klimatu. A máte-li pocit, že vám na tom hodně záleží, můžete se za klimatické kroky začít zasazovat!

  • Promluvte si o těchto problémech s kamarády a s rodinou a zapojte je. Dokážete jim vše vysvětlit způsobem, který je skutečně zasáhne, a když jim ukážete, jak moc vám na tom záleží, třeba jim na tom začne záležet také.
  • Přesvědčte rodinu, ať doma a v každodenním životě něco změní.
  • Až budou rodiče kupovat novou lednici nebo klimatizaci, ať se podívají na štítek a ověří si, že je energeticky účinná a nenarušuje ozonovou vrstvu!
  • Zjistěte, jaké klimatické kroky podniká vaše škola.
  • Pište starostům, politikům a předním byznysmenům, ať jednají i oni.
  • Naše materiály pro mladé lidi najdete zde: ec.europa.eu/clima/citizens/youth/
  • Další klimatické tipy naleznete na: ec.europa.eu/clima/citizens/tips/
  • Podívejte se na naše nejnovější filmy na: youtube.com/EUClimateAction

Tak co? Jsi už odborník na změnu klimatu?

Zkus udělat kvíz
?
?