Skip to main content
Mūsų planeta, mūsų ateitis

O tu?

O tu?

Žodis tau!

Ar nerimauji dėl klimato kaitos keliamos grėsmės? Ar jaudiniesi dėl būtinybės mažinti išmetamo anglies dioksido kiekį?

Gera pradžia – keisti savo kasdien atliekamus veiksmus ir taip mažinti savo anglies pėdsaką.

Visa, ką darai, yra svarbu.

An illustration of two young girls and two boys standing and presenting over you contents

Atmink tris toliau nurodytus dalykus.

Dar ne per vėlu pagerinti klimatą.

Norėdami užtikrinti, kad klimato kaita neintensyvėtų, turime imtis priemonių ir smarkiai sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą bei prisitaikyti prie dabartinių ir būsimų pokyčių, kad sumažintume jų daromą žalą. Moksliniai duomenys aiškiai rodo – turime veikti nedelsdami ir kartu imtis veiksmų. Savaip prisidėti gali visos visuomenės grupės ir kiekvienas atskirai.

GERAS PATARIMAS

Elektriniai prietaisai, kaip antai televizorius ir kompiuteris, palikti veikti budėjimo režimu, vis tiek suvartoja šiek tiek energijos. Net ir įkroviklis, prie kurio neprijungtas telefonas, vartoja energiją! Išjungdamas prietaisus ir iš lizdo ištraukdamas kištukus per metus gali sutaupyti net 10 proc. energijos sąnaudų.

Klausk mokslininko

Avatar girl character
Ką galime padaryti dėl klimato kaitos?
Scientist avatar
Deja, tam tikro klimato kaitos poveikio negalėsime išvengti ir turėsime prie jo prisitaikyti. Vis dėlto, svarbu apriboti būsimo poveikio mastą. Gera žinia yra ta, kad galime daug ką nuveikti. Mes visi galime prie to prisidėti protingai pasirinkdami, pavyzdžiui, valgydami mažiau mėsos ir daugiau vietoje auginamų vaisių bei daržovių, taupydami energiją ir važiuodami dviračiu ar eidami pėsčiomis, užuot važiavę automobiliu (ypač trumpus atstumus). Puiku yra tai, kad daugelis šių veiksmų taip pat turi teigiamą poveikį mūsų sveikatai ir piniginei.
— Dr. Jolene Cook, klimatologė

Tu, kaip ir mes visi, galime tai pakeisti!

Skaityk apie tai, kaip jaunuoliams rūpi klimato kaita ir kaip jie jau prisidėjo prie jos poveikio mažinimo.

Paolo, 16 metų italas

Remote video URL

Erikas, 11 metų danas, ispanas

Remote video URL

Maja, 13 metų slovakė, slovėnė

Remote video URL

Raphaelis, 11 metų vokietis

Remote video URL

Carolina, 15 metų portugalė

Remote video URL

Vappu, 16 metų suomė

Remote video URL

Jonathanas, 13 metų austras

Remote video URL
Žiūrėti visus vaizdo įrašus

Visa, ką darai, yra svarbu.

Visa, ką darai, yra svarbu.

Vienas iš būdų prisidėti prie pokyčių yra priimti apgalvotus sprendimus apsiperkant. Pirk mažiau: įsigyk geresnės kokybės prekių, išleisk mažiau. Pavyzdžiui, nusipirk vieną gerą porą batų, o ne tris pigias.

Pirk vietoje pagamintas prekes: rinkdamasis vietinius sezoninius vaisius ir daržoves, o ne užaugintus tolimose užsienio šalyse, taupai transporto sektoriuje suvartojamą energiją. (Bet atmink, kad ne visada naudojant vietinius gaminius sumažinamas anglies dvideginio išmetimas, pavyzdžiui, jei auginama šildomuose šiltnamiuose arba naudojamos iš iškastinio kuro pagamintos trąšos.)

Kruopščiai rinkis pakuotes: plastikinės pakuotės virsta atliekomis, jas sudėtinga perdirbti. Pirk produktus perdirbamose ar kompostuojamose pakuotėse ir pirkiniams naudok daugkartinį krepšelį.

Ar žinojai?

Vidutinis europiečio anglies pėdsakas yra beveik 7 tonos CO2 per metus.

GERAS PATARIMAS

Sumažink termostato rodmenis 1 °C – taip gali 10 proc. sumažinti namų ūkio energijos sąskaitą. Šildymą sumažinęs naktį ir tada, kai nebūni namuose, sutaupysi dar daugiau.

Ar žinojai?

Daugiau kaip 90 proc. europiečių mano, kad klimato kaita yra rimta problema. O ką galvoja tavo šalies gyventojai? Sužinok čia

Pakartotinis naudojimas, taisymas ir atliekų perdirbimas taupo ribotus gamtos išteklius bei energiją ir mažina išmetamo CO2 kiekį.

Pasaulis imasi bendrų veiksmų dėl klimato kaitos

Kai kurios šalys, įskaitant visas ES valstybes nares, nustatė teisiškai privalomus tikslus iki 2020 m. apriboti savo išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį pagal susitarimą, vadinamą Kioto protokolu.

Tačiau net ir kitoms šalims įsipareigojus imtis savanoriškų veiksmų, šių pažadų nepakako norint sėkmingai išvengti klimato kaitos keliamo pavojaus.

Todėl pradėtos derybos dėl naujo susitarimo, kuriuo reikalaujama veiksmų imtis visoms pasaulio šalims. 2015 m. gruodžio 12 d. Paryžiuje, Prancūzijoje, beveik 200 šalių vyriausybės pasirašė pirmąjį visuotinį, teisiškai privalomą susitarimą dėl kovos su klimato kaita.

Istoriniu Paryžiaus susitarimu numatytas veiksmų planas apriboti visuotinį atšilimą, kad temperatūra nepakiltų daugiau kaip 2 °C aukščiau už buvusią prieš pramonės revoliuciją.

Vyriausybės taip pat sutarė apriboti visuotinį temperatūros augimą iki 1,5 °C ribos, nes viso pasaulio mokslininkai nustatė, kad tai gerokai sumažintų klimato kaitos keliamą grėsmę bei poveikį.

Dar viena svarbi susitarimo dalis – stiprinti šalių, ypač mažiau išsivysčiusių, gebėjimus spręsti jau atsiradusius klimato kaitos rezultatus.

Tačiau piliečiams ir įmonėms taip pat tenka svarbus vaidmuo. Viso pasaulio miestai ir miesteliai, įmonės, investuotojai ir individualūs asmenys jau ėmėsi veiksmų, užtikrinančių mūsų klimato saugumą ir numatomumą.

GERAS PATARIMAS

Valydamas dantis užsuk vandens čiaupą. Taip gali sutaupyti daug litrų vandens. Beje, ar žinai, kad vietoj vonios pasirinkęs dušą sutaupysi iki keturių kartų daugiau energijos ir vandens?

Jaunieji europiečiai imasi iniciatyvos

Ar ne puiki mintis būtų kovą su klimato kaita paversti varžybomis mokykloje? Savo mokytojams pasiūlyk surengti konkursą, kuriame dėl prizo varžytųsi labiausiai klimato išsaugojimu besirūpinančios klasės ar grupės.

Štai kelios idėjos: užveisti mokyklos sodą, rengti pietus be atliekų, kelionių į mokyklą dviračiais akciją, keitimosi knygomis renginį.

Ar žinojai, kad šiltnamio efekto bandymui pakanka stiklainio ir dviejų termometrų?

Pasisakyk!

Kodėl gi neįsitraukus pačiam? Gali pasiūlyti idėją, kuri pakeis ateitį!

Parenk argumentus ir mokykloje ar namuose įsitrauk į diskusiją apie klimato kaitą. O jei tave tai pakankamai įkvepia, kodėl gi nepradėjus agituoti už klimato kaitos mažinimą?

  • Aptark šiuos klausimus su draugais bei šeimos nariais ir sudomink juos. Galėsi jiems viską paaiškinti taip, kad tikrai padarytum poveikį. Parodyk jiems, kaip labai tau tai rūpi, ir galbūt jiems tai irgi parūps.
  • Skatink savo šeimą pokyčiams namuose ir kasdieniame gyvenime.
  • Paragink savo tėvus perkant naują šaldytuvą arba oro kondicionierių patikrinti etiketes ir įsitikinti, kad įrenginys taupiai vartoja energiją ir nekenkia ozono sluoksniui.
  • Sužinok, kokių veiksmų dėl klimato kaitos imasi tavo mokykla.
  • Rašyk merams, politikams ir verslo lyderiams, kad paskatintum juos imtis veiksmų.
  • Peržiūrėk mūsų parengtą medžiagą, skirtą jaunimui: ec.europa.eu/clima/citizens/youth/
  • Daugiau patarimų, kaip nepakenkti klimatui, rasi šiuo adresu: ec.europa.eu/clima/citizens/tips/
  • Pažiūrėk mūsų naujausius filmus šiuo adresu: youtube.com/EUClimateAction

Taigi, ar jau esi klimato ekspertas?

Dalyvauk viktorinoje
?
?