Skip to main content
Naš planet, naša budućnost

Što ti možeš učiniti?

Što ti možeš učiniti?

Sada je tvoj red!

Dijeliš li zabrinutost zbog prijetnji uslijed klimatskih promjena? Shvaćaš li nužnost potrebe smanjenja ugljičnih emisija?

Dobar je početak uvođenje promjena u svakodnevno djelovanje kojima ćeš smanjiti svoj ugljični otisak.

Nijedna aktivnost koju poduzmeš nije beznačajna.

An illustration of two young girls and two boys standing and presenting over you contents

Zapamti ove tri stvari

Nije prekasno da popravimo klimu

Da bismo zaustavili pogoršavanje klime, moramo nešto poduzeti da bismo znatno smanjili emisije stakleničkih plinova i prilagodili se sadašnjim i budućim promjenama radi ograničavanja štete. Znanost je nedvosmislena: moramo hitno zajednički djelovati. Svi dijelovi društva i svaki pojedinac mogu dati svoj doprinos.

NAJBOLJI SAVJET

Ostavljanje televizora ili računala u stanju mirovanja (standby) i dalje troši nešto energije. To vrijedi i za držanje punjača mobitela uključenog preko noći – čak i ako punjač nije spojen s mobitelom, on troši struju! Isključivanjem i odspajanjem uređaja možeš smanjiti godišnje troškove kućanstva za energiju i za 10 %.

Pitaj znanstvenika

Avatar girl character
Što možemo napraviti u vezi s klimatskim promjenama?
Scientist avatar
Nažalost, bit će nekih utjecaja klimatskih promjena koji se ne mogu izbjeći i njima ćemo se morati prilagoditi, ali svejedno je važno da ograničimo razmjere budućih utjecaja. Dobra je vijest da možemo puno toga napraviti. Svi možemo dati svoj obol pametnim izborima, poput jedenja manje mesa i više lokalno uzgojenog voća i povrća, štednjom energije i vožnjom bicikla ili hodanjem umjesto vožnje automobilom (posebno za kraća putovanja). Sjajna je stvar da su mnoge od tih radnji dobre i za naše zdravlje i novčanike.
— dr. Jolene Cook, klimatologinja

Možeš dati svoj doprinos – svi možemo!

Čitaj o zabrinutostima mladih povezanim s klimatskim promjenama i kako su već počeli pozitivno djelovati.

Paolo, 16, Talijan

Remote video URL

Erik, 11, Danac/Španjolac

Remote video URL

Maja, 13, Slovakinja/Slovenka

Remote video URL

Raphael, 11, Nijemac

Remote video URL

Carolina, 15, Portugalka

Remote video URL

Vappu, 16, Finkinja

Remote video URL

Jonathan, 13, Austrijanac

Remote video URL
Pogledaj sve videozapise

Nijedna aktivnost koju poduzmeš nije beznačajna

Nijedna aktivnost koju poduzmeš nije beznačajna

Jedan od načina kako možeš pozitivno djelovati jest pametan odabir prilikom kupnje. Kupuj manje: kupuj bolje, troši manje – npr. radije kupi jedan dobar par cipela nego tri jeftina para.

Kupuj lokalno: odabirom lokalnog sezonskog voća i povrća umjesto onog uzgojenog daleko štediš energiju potrošenu u prijevozu. (No imaj na umu da lokalno nije uvijek bolje kad se radi o ugljiku, npr. ako je uzgojeno u grijanim staklenicima ili pomoću gnojiva od fosilnih goriva.)

Prakticiraj izbirljivost kad se radi o pakiranju: plastično pakiranje povećava količinu otpada i teško se reciklira. Kupuj proizvode pakirane u ambalažu koja se može reciklirati ili kompostirati i ponesi platnene vrećice za nošenje namirnica kući.

Znaš li?

Prosječan ugljični otisak Europljana iznosi skoro 7 tona CO2 godišnje.

NAJBOLJI SAVJET

Snižavanje termostata za 1 °C može i za 10 % smanjiti račun za grijanje tvoje obitelji, a postavljanje niže temperature noću i kad si izvan kuće dodatno će smanjiti račun.

Znaš li?

Više od 90 % Europljana misli da su klimatske promjene ozbiljan problem. Kako razmišljaju stanovnici tvoje države? Saznaj ovdje

Ponovna upotreba, popravak i recikliranje otpada štede ograničene prirodne resurse, energiju i smanjuju emisiju CO2.

Svijet se ujedinjuje u djelovanju za klimu

Neke države, uključujući sve članice EU-a, usvojile su u godinama do 2020. prema sporazumu pod nazivom Protokol iz Kyota zakonski obavezujuće ciljeve za ograničavanje emisija stakleničkih plinova.

No čak i uz preuzete obaveze drugih država na dobrovoljno djelovanje, to nije bilo dovoljno za izbjegavanje opasnih klimatskih promjena.

Stoga su održani pregovori o novom sporazumu koji bi iziskivao djelovanje svih država širom svijeta, a 12. prosinca 2015. u Parizu gotovo 200 predstavnika država složilo se oko prvog univerzalnog zakonski obavezujućeg dogovora o klimatskim promjenama.

Povijesni Pariški sporazum donio je plan djelovanja za ograničavanje globalnog zagrijavanja na manje od 2 °C u odnosu na temperaturu iz predindustrijskog doba.

Države su se složile i da će pokušati ograničiti porast globalne temperature na maksimalno 1,5 ° C jer su se znanstvenici širom svijeta složili da bi to znatno smanjilo rizike i utjecaje klimatskih promjena.

Drugi ključan zaključak Sporazuma jest ojačavanje sposobnosti država, posebno onih slabije razvijenih, da se nose s ostvarenim utjecajima.

No i građani i tvrtke imaju u svemu tome važnu ulogu. Širom svijeta gradovi i mjesta, tvrtke, ulagači i pojedinci već djeluju kako bi pomogli održati klimu sigurnom i predvidljivom.

NAJBOLJI SAVJET

Kad četkaš zube, zatvori slavinu – time ćeš uštedjeti brojne litre vode. Znaš li i da se tuširanjem umjesto kupanja troši do četiri puta manje energije te puno manje vode?

Mladi Europljani na čelu promjena

Zašto ne pretvoriti klimatski izazov u zabavno školsko natjecanje? Pitaj nastavnike može li se organizirati liga u kojoj će klimatski najosvješteniji razred ili grupa iz tvoje škole osvojiti neku nagradu.

Evo nekih ideja: sađenje školskog vrta, ručak bez otpada, kampanja "biciklom u školu", razmjena knjiga.

Znaš li da možeš rekreirati efekt staklenika koristeći samo staklenku i dva toplomjera?

Reci što misliš!

Uključi se i ti! Možda smisliš nešto što će promijeniti budućnost.

Pripremi argumente i uključi se u raspravu o klimatskim promjenama u školi i kod kuće. Ako ti je motivacija doista jaka, pokreni kampanju za klimatsko djelovanje.

  • Razgovaraj o problemima s prijateljima i članovima obitelji i zainteresiraj ih. Moći ćeš im objasniti teme tako da to doista ostavi dojam, a kad im pokažeš koliko ti je stalo, motivirat ćeš i njih.
  • Potakni članove obitelji da promijene stvari kod kuće i svojim svakodnevnim životima.
  • Zamoli roditelje da prilikom kupnje novog hladnjaka ili klima-uređaja čitaju naljepnice i kupe uređaj koji je energetski učinkovit i ne uništava ozonski omotač!
  • Saznaj kako klimatski djeluje tvoja škola.
  • Piši gradonačelniku, političarima i istaknutim poslovnim ljudima i traži da djeluju.
  • Pogledaj naše materijale za mlade ovdje: ec.europa.eu/clima/citizens/youth/
  • Ako želiš još klimatski osviještenih savjeta, posjeti: ec.europa.eu/clima/citizens/tips/
  • Provjeri najnovije filmove na: youtube.com/EUClimateAction

Osjećaš li se sada kao stručnjak za klimu?

Riješi kviz
?
?