Skip to main content
Naše planeta, naše budoucnost

Řešení pro energetiku

Řešení

Klima a energetika

Je toho spousta, co můžeme – a musíme – udělat, aby náš svět byl méně energeticky náročný a šetrnější ke klimatu.

Hledají se úspory!

Potřebujeme najít řešení, která nám pomohou omezit emise skleníkových plynů. Neprospěje to jen planetě, ale i našemu zdraví (menší znečištění), zajištění našich energetických dodávek a také hospodářskému růstu, protože se vytvoří více pracovních míst.

Obnovitelná energie

Jedním ze způsobů, jak snížit emise skleníkových plynů, je využívat více energie z obnovitelných zdrojů, jako je větrná a solární energie. Oproti fosilním palivům, která jednoho dne dojdou, poskytují obnovitelné zdroje neomezené množství energie. A na rozdíl od spalování fosilních paliv v elektrárnách nevznikají výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů prakticky žádné skleníkové plyny.

EU je světovou jedničkou v oblasti technologií obnovitelných zdrojů energie a mnoho zemí EU již velkou část své elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrábí.

Získávání více energie z obnovitelných zdrojů nepřináší jen snižování emisí, ale také znamená vynakládat méně na dovoz uhlí, ropy a plynu ze zemí mimo EU. V roce 2020 pocházelo z obnovitelných zdrojů více než 22 % energie v EU.

V rámci Zelené dohody pro Evropu se plánuje tento podíl do roku 2030 zvýšit alespoň na 40 %.

Méně je více!

Země EU usilovně pracují na omezení emisí skleníkových plynů, aby pomohly EU splnit její celkové cíle snížení – do roku 2030 o 55 % méně ve srovnání s rokem 1990. EU se chce stát do roku 2050 klimaticky neutrální, a to pomocí snížení emisí a zvýšení odstraňování skleníkových plynů z atmosféry. Tím bude dosaženo nulových čistých emisí.

Věděli jste, že…

EU vyrobila v roce 2021 více elektřiny z obnovitelných zdrojů (38 %) než z fosilních paliv (35 %).

Věděli jste, že…

Obnovitelná energie aktuálně zajišťuje téměř třetinu veškeré elektřiny na světě.

Horká půda

Geotermální energie je horké zboží!
Některé země dokážou využívat energii uloženou pod zemským povrchem k ohřívání potrubí, které následně ohřívá domácnosti a vodu, případně k pohánění generátoru na výrobu elektřiny.

Řada lázní v Maďarsku využívá geotermální energii k ohřívání vody pro volnočasové aktivity a EU tam také podporuje inovativní geotermální energetické projekty.

Snížit dotace na fosilní paliva

Do produkce a využití fosilních paliv směřuje výrazná veřejná finanční podpora – téměř dvojnásobné množství dotací ve srovnání s obnovitelnými zdroji. Obnovitelná energie by byla ještě konkurenceschopnější, kdyby měla fosilní paliva menší podporu.

industrial building illustration

Solární cyklostezka

V roce 2014 vznikla v Nizozemsku neobvyklá cyklostezka, která generuje solární energii. 72metrový úsek cyklostezky v Krommenie, blízko Amsterdamu, má vestavěné solární články, které přeměňují sluneční světlo na elektřinu.

Za první rok po stezce projelo více než 300 000 cyklistů, která vyrobila dostatek elektřiny k napájení tří domácností po celý rok!

Věděli jste, že…

… v roce 1991 zahájilo Dánsko provoz své první „offshore“ větrné elektrárnu Vindeby, která měla 11 větrných turbín?

Nové nápady na horizontu

Hledání udržitelných řešení boje proti změně klimatu si žádá nový vědecký výzkum a objevy.

Dosud největší výzkumný a inovační program EU s názvem Horizont Evropa má na období 2021 až 2027 k dispozici finanční prostředky ve výši 95,5 miliardy EUR, které mají pomoci výzkumným pracovníkům a inovátorům vyvíjet nápady, jež by mohly být aplikovány v reálném světě.

Velká část prostředků (přes 35 %) bude vynaložena na projekty související s klimatem.

EU také podporuje budování inovativních nízkouhlíkových elektráren.

Obnovitelné nakupování

V roce 2016 chystala radnice italské Modeny rekonstrukci rozsáhlého supermarketu a spojila se s odborníky na ekologické technologie. Tento projekt získal dotace z Evropských fondů, které zajistily modernizaci prostor a větší ekologickou udržitelnost budovy.

Díky inovativním řešením, například solárním trubicovým kolektorům, které vedou přímé sluneční záření (zdarma!) do budovy, spotřebuje supermarket mnohem méně energie a má nižší provozní náklady.

100 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030?

Ve švédském okrese Kalmar se spojily místní úřady a energetické společnosti s cílem v celé oblasti zcela vymýtit používání fosilních paliv do roku 2030.

Tento proces zároveň zajistí udržitelný rozvoj a pomůže vytvořit celou řadu pracovních míst. Nově přijímaná opatření zahrnují například autobusy poháněné 100% obnovitelnou energií, iniciativy v oblasti sdílení automobilů (některé již využívají elektromobily), produkci paliva z potravinových zbytků a získávání energie ze solárních a větrných elektráren.