Riešenia
Klíma a energia
Je toho veľa, čo môžeme – a musíme – urobiť, aby bol náš svet menej energeticky náročný a šetrnejší voči klíme.
Potrebujeme úspory!
Musíme nájsť riešenia, ktoré nám pomôžu znížiť emisie skleníkových plynov. Neprospeje to len planéte, ale aj nášmu zdraviu (menšie znečistenia), spoľahlivosti dodávok energie a tiež hospodárskemu rastu, pretože vznikne viac pracovných miest.
Obnoviteľná energia
Jedným spôsobom, ako znížiť emisie skleníkových plynov, je využívať viac energie z obnoviteľných zdrojov, ako je veterná a slnečná energia. Poskytujú nekonečné zásoby energie, na rozdiel od fosílnych palív, ktoré sa jedného dňa vyčerpajú. A na rozdiel od spaľovania fosílnych palív v elektrárňach vzniká vytváraním elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov len málo skleníkových plynov, či dokonca žiadne.
EÚ zohráva vedúcu úlohu z hľadiska technológií v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a mnohé krajiny EÚ už vytvárajú veľkú časť svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.
Získavaním väčšieho podielu energie z obnoviteľných zdrojov sa nielenže znižujú emisie, ale znamená to aj menšie výdavky na dovoz uhlia, ropy a plynu z krajín mimo EÚ. V roku 2020 pochádzalo 22 % energie EÚ z obnoviteľných zdrojov.
V rámci Európskej zelenej dohody je plánom zvýšiť túto hodnotu do roku 2030 aspoň na 40 %.
Menej je viac!
Krajiny EÚ vyvíjajú značné úsilie na zníženie emisií skleníkových plynov s cieľom pomôcť EÚ pri plnení celkových cieľov v oblasti zníženia: do roku 2030 o 55 % v porovnaní s rokom 1990. Cieľom EÚ je stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou, a to znížením emisií a zvyšovaním záchytov skleníkových plynov z atmosféry, aby sa dosiahla nulová bilancia emisií skleníkových plynov.
Horúca zem
Geotermálna energia je výborná vec.
Niektoré krajiny dokážu využívať energiu uloženú pod zemským povrchom na ohrievanie potrubí, ktoré následne vyhrievajú domácnosti a vodu, prípadne na poháňanie generátorov pri výrobe elektrickej energie.
Mnohé kúpele v Maďarsku využívajú geotermálnu energiu na ohrievanie vody pre voľnočasové aktivity a EÚ tam tiež podporuje inovatívne geotermálne energetické projekty.
Zníženie dotácií na fosílne palivá
Do produkcie a využitia fosílnych palív smeruje výrazná finančná podpora z verejných zdrojov – takmer dvojnásobné množstvo dotácií v porovnaní s obnoviteľnými zdrojmi. Obnoviteľná energia by bola ešte konkurencieschopnejšia, keby mali fosílne palivá menšiu podporu.


Solárna cyklotrasa
V roku 2014 vznikla v Holandsku nezvyčajná cyklotrasa, ktorá generuje solárnu energiu. 72-metrový úsek cyklotrasy v Krommenie, neďaleko Amsterdamu, má zabudované solárne články, ktoré premieňajú slnečné svetlo na elektrinu.
Za prvý rok po cyklotrase prešlo viac než 300 000 cyklistov, pričom sa tu vyrobil dostatok elektrickej energie na napájanie troch domácností po celý rok.
Nové nápady na obzore
Hľadanie udržateľných riešení v boji proti zmene klímy si vyžaduje nový vedecký výskum a objavy.
Horizont Európa, doteraz najväčší program EÚ v oblasti výskumu a inovácií, má k dispozícii financovanie vo výške 95,5 miliardy EUR na obdobie 2021 – 2027 s cieľom pomôcť výskumníkom a inovátorom vyvíjať nápady, ktoré by sa mohli aplikovať v skutočnom svete.
Veľká časť týchto finančných prostriedkov (35 %) bude vynaložená na projekty súvisiace s klímou.
EÚ navyše podporuje budovanie inovatívnych nízkouhlíkových elektrární.

Trvalo udržateľné nakupovanie
V roku 2016 pripravila radnica v talianskej Modene rekonštrukciu rozsiahleho supermarketu a spojila sa s odborníkmi na ekologické technológie. Tento projekt získal dotácie z Európskych fondov, ktoré zabezpečili modernizáciu priestorov a väčšiu mieru ekologickej udržateľnosti budovy.
Vďaka inovatívnym riešeniam, napríklad solárnym trubicovým kolektorom, ktoré vedú priame slnečné žiarenie (zdarma) do budovy, spotrebuje supermarket oveľa menej energie a má nižšie prevádzkové náklady.

100 % energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030?
Vo švédskom kraji Kalmar sa spojili miestne úrady a energetické spoločnosti s cieľom, aby sa v celej oblasti do roku 2030 úplne prestali používať fosílne palivá.
Tento proces zároveň zaistí udržateľný rozvoj a pomôže vytvoriť celý rad pracovných miest. Novoprijaté opatrenia zahŕňajú napríklad autobusy poháňané 100 % obnoviteľnou energiou, iniciatívy v oblasti zdieľania automobilov (niektoré už využívajú elektromobily), produkciu paliva zo zvyškov potravín a získavanie energie zo solárnych a veterných elektrární.
