Riešenia
Klíma a mesto
Mestá výrazne prispievajú ku klimatickým zmenám, čo nie je prekvapujúce, pretože v nich v súčasnosti žije asi 75 % Európanov.
Veľké mestá, veľké stopy
Mestá sú centrom mnohých aktivít a preto produkujú veľa emisií uhlíka. Mestské oblasti sa podieľajú 60 – 80 % na celosvetovej spotrebe energie a približne rovnakou mierou aj na produkcii emisií CO₂, preto majú výraznú uhlíkovú stopu. Ale hoci sú mestá spoluzodpovedné za zmenu klímy, môžu sa stať aj súčasťou riešenia.
Mestá v celej EÚ sa menia k lepšiemu vďaka inováciám a iniciatíve miestnych politikov, ktorí svojim mestám pomáhajú znižovať emisie a prispôsobovať sa vplyvom zmeny klímy pomocou inteligentného plánovania a účelných projektov.
Poslanie starostov a primátorov
Mestá v celej Európe sa dobrovoľne zaviazali prijať opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov a pripraviť sa na vplyv zmeny klímy.
Pripojili sa k Dohovoru primátorov a starostov – iniciatíve vyhlásenej Európskou komisiou s cieľom povzbudiť mestá, aby znižovali emisie a prispôsobili sa zmene klímy. V mestách dochádza k nárastu úspor energie a využívaniu obnoviteľných zdrojov a trvalo udržateľnej dopravy. Infraštruktúra a oblasť civilnej ochrany sa prispôsobujú klimatickým potrebám a rozvíjajú sa zelené mestské plochy.
V roku 2016 bol zvolaný Globálny dohovor primátorov a starostov o klíme a energetike s cieľom urýchliť opatrenia v oblasti klímy na miestnej úrovni po celom svete.
V súčasnosti teraz takmer 11 500 miest zo 142 krajín a šiestich kontinentov spolupracuje v prospech klímy. Je do toho zapojené aj vaše mesto – alebo mesto najbližšie k vám?
Prístupné mestá
Výborným spôsobom, ako prinútiť ľudí, aby skúšali alternatívne možnosti pohybu po meste, sú dni bez áut. Ide o jedno z podujatí, ktoré sa konajú v mnohých mestách počas Európskeho týždňa mobility, kampane podporovanej Európskou komisiou a organizovanej každoročne v septembri.
Vďaka tejto kampani sa už zaviedlo vyše 8 000 trvalých opatrení, napríklad programy zdieľania vozidiel a bicyklov.
Príprava na extrémne počasie v Kodani
V júli 2011 sa v Kodani rozpršalo…
Nešlo však o žiadnu obyčajnú prehánku. Iba za dve hodiny spadlo okolo 150 milimetrov zrážok. Takéto množstvo vody kanalizácia nedokázala odviesť – budovy a cesty sa čoskoro ocitli pod vodou.
Kvôli záplavám a výpadkom prúdu hrozilo uzatvorenie dvoch veľkých kodanských nemocníc. Po tejto udalosti sa predstavitelia mesta zamysleli a spísali plán, ako mesto v budúcnosti ochrániť pred extrémnymi výkyvmi počasia.
Vznikol „Plán pre prívalové dažde“, ktorý v budúcnosti nielenže pomôže lepšie zvládať dažďovú vodu, ale navyše zlepší kvalitu života v meste. Súčasťou projektu sú aj návrhy na vytvorenie nových cyklotrás, ktoré poslúžia zároveň aj ako odvodňovacie kanály.

Šetrenie energiou, šetrenie peniazmi
Účinnejšie budovy a spotrebiče môžu ušetriť obrovské množstvo energie, emisií a peňazí. Značné množstvo energie využívanej domácnosťami v EÚ sa vynaloží na vykurovanie domácností.
Obmedziť uhlíkovú stopu našich domácností, škôl a úradov možno napríklad pomocou okien s trojsklom, ktoré teplo udržia vnútri, dobrou izoláciou a zelenými strechami s rastlinami, ktoré zadržiavajú dažďovú vodu a pomáhajú udržiavať v budove chlad.

Európske hlavné zelené mestá
Cena Európske hlavné zelené mesto sa udeľuje mestám, ktoré sa zaviazali usilovať sa o väčšiu mieru udržateľnosti. Cieľom tohto titulu je oceniť mestá, ktoré sa dlhodobo usilujú udržiavať vysoké ekologické štandardy, podporiť ich, aby si stanovovali ambiciózne ciele, a motivovať ostatné mestá, aby sa vzájomne inšpirovali a odovzdávali si nápady a skúsenosti.