Skip to main content
Naša planéta, naša budúcnosť

Príčiny

Čo spôsobuje zmenu klímy?

Príčiny

Klíma Zeme sa v priebehu histórie menila a dlhodobo sa postupne otepľovala alebo ochladzovala.

Sme za to zodpovední

Tieto zmeny boli dôsledkom prirodzených príčin, akými sú zmeny vychýlenia planéty, slnečná aktivita a morské prúdy.

Zmeny, ktorých sme dnes svedkami, sú však iné – a sme za ne zodpovední práve my. Vypúšťaním väčšieho množstva plynov, ktoré zachytávajú teplo v atmosfére, spôsobujeme, že sa teplota na Zemi mimoriadne rýchlo zvyšuje.

Remote video URL

Trochu vedy

Keď slnečné svetlo dopadá na povrch Zeme, časť tejto energie sa absorbuje a zahrieva súš a oceány. Zvyšok energie môže uniknúť späť do vesmíru, no časť z tejto energie uviazne v atmosfére a zahrieva Zem. To sa nazýva „skleníkový efekt“, pretože atmosféra sa správa ako sklo v skleníku a ohrieva vnútorný priestor.

K skleníkovému efektu dochádza, pretože atmosféra Zeme obsahuje plyny, ako napríklad vodná para, oxid uhličitý, metán a oxid dusný (ide o takzvané skleníkové plyny). Skleníkový efekt za normálnych okolností zaisťuje na našej planéte príjemnú teplotu.

Ľudské činnosti však zvyšujú množstvo skleníkových plynov v atmosfére, čím sa skleníkový efekt zintenzívňuje a zvyšuje sa teplota Zeme.

Zmenu klímy spôsobuje zvýšenie teploty Zeme (globálne otepľovanie). Príčinou je zvyšovanie množstva skleníkových plynov v atmosfére, ktoré sa pridávajú k tým, čo sa tam vyskytujú prirodzene.

Tieto dodatočné skleníkové plyny pochádzajú najmä zo spaľovania fosílnych palív na výrobu energie, ako aj z iných ľudských činností, ako je napríklad klčovanie dažďových pralesov, poľnohospodárska činnosť, chov hospodárskych zvierat a výroba chemických látok.

Počasie a klíma sú odlišné, no súvisiace veci. Počasie popisuje každodenné podmienky na konkrétnom mieste – napríklad môže byť zamračené a daždivo v jeden deň a slnečno o deň neskôr.

„Klíma“ opisuje priemerné poveternostné podmienky na určitom mieste počas relatívne dlhého časového obdobia (napr. 30 rokov). Napríklad púšte majú teplú a suchú klímu, zatiaľ čo arktické a antarktické oblasti sú studené a suché.

Globálne otepľovanie verzus zmena klímy

Globálne otepľovanie popisuje súčasný nárast teploty Zeme. Je to len jedna z charakteristík zmeny klímy. Zmena klímy sa vzťahuje na mnohé rozličné vplyvy globálneho otepľovania na klimatický systém Zeme.

Patrí medzi ne stúpajúca hladina morí, topiace sa ľadovce, zmena zrážkovej činnosti, zvýšená frekvencia extrémneho počasia (ako sú povodne a horúčavy), zmena trvania ročných období a poľnohospodárskych výnosov.

Fakty:

Emisie skleníkových plynov v EÚ sa v priebehu rokov 1990 až 2018 znížili o 23 %.

Otepľovanie

V roku 2019 bola Zem približne o 1,5 °C teplejšia než na konci 19. storočia – a priemerná globálna teplota sa v nasledujúcom storočí ešte zvýši. 1,5 °C možno nie je veľa, no treba si uvedomiť toto:

Väčšia časť otepľovania sa doteraz odohrala v posledných niekoľkých desaťročiach, z toho vyplýva, že sa zvyšovanie teploty zrýchľuje.

Netreba zabúdať, že ide o priemerný nárast: niektoré miesta sú oveľa teplejšie a iné zas chladnejšie. Napríklad Arktída sa za posledných 60 rokov výrazne oteplila a do roku 2040 by mohla byť v lete bez ľadovej pokrývky. Európa sa otepľuje rýchlejšie než iné časti sveta.

Podľa niektorých štúdií bola teplota Zeme v poslednej dobe ľadovej iba o 4 °C nižšia než na konci 19. storočia.

Spýtajme sa vedca

Avatar blond boy character
Aká závažná je zmena klímy?
Scientist avatar
Naša planéta sa rýchlo otepľuje. Túto zmenu spôsobuje činnosť človeka a jej dôsledky sa začínajú prejavovať na celom svete.
Čím viac narušíme klímu, tým viac sa zvyšujú riziká nebezpečných zmien a tým ťažšie a nákladnejšie bude obmedzenie budúcich zmien a prispôsobovanie sa ich nevyhnutným dôsledkom. Ak okamžite neprijmeme účinné opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov, mohla by priemerná teplota zemského povrchu oproti priemernej teplote pred priemyselnou revolúciou do konca tohto storočia narásť o 4 °C, prípadne o viac.
— Dr. Jolene Cooková, klimatologička

Uhlíková stopa

Uhlíková stopa vyjadruje náš vplyv na planétu z hľadiska množstva skleníkových plynov, ktoré každý deň vyprodukujeme. Zahŕňa napríklad to, koľko paliva a energie spotrebujeme v našom bežnom živote alebo pri výrobe vecí, ktoré používame.

Časť Máš slovo obsahuje niekoľko tipov, ako uhlíkovú stopu zmenšiť.

Earth illustration

Nepretržitý kolobeh uhlíka

Uhlík je všade a vo všetkých živých veciach – vrátane teba! Uhlík však nezostáva na jednom mieste.

Neustále sa pohybuje z jednej časti planéty do druhej a mení sa aj jeho forma. Napríklad vo vzduchu sa uhlík vyskytuje hlavne ako plyn (oxid uhličitý, teda CO2), ktorý absorbujú rastliny, vrátane stromov, a oceány.

Suchozemské tvory, vrátane nás, uhlík prijímajú konzumáciou rastlín a uvoľňujú ho dýchaním. Keď rastliny a zvieratá zahynú, ich pozostatky sa rozložia a uhlík z nich sa vstrebe späť do zeme.

Kolobeh uhlíka udržiaval jeho viac-menej stabilný podiel v atmosfére po tisíce rokov.

Túto krehkú rovnováhu však narušuje činnosť človeka, pri ktorej sa CO2 uvoľňuje rýchlejšie, než ho dokáže príroda vstrebávať. Alebo činnosti, ktoré redukujú prirodzené úložiská uhlíka, napríklad klčovanie tropických dažďových pralesov.

Tým sa zvyšuje podiel CO2 v atmosfére. A pretože CO2 je skleníkový plyn, zvyšuje sa teplota na Zemi.

Fakty:

Bez skleníkového efektu by priemerná teplota na Zemi bola mrazivých –18 °C namiesto dnešných príjemných 15 °C. V takej zime by neprežili rastliny, zvieratá, ani ľudia.

Zodpovedá za zmenu klímy ozónová diera?

Nie!

Ozón je veľmi užitočný plyn nachádzajúci sa vysoko v zemskej atmosfére, ktorý absorbuje škodlivé ultrafialové žiarenie zo Slnka.

Keď si vedci uvedomili, že človekom vytvárané plyny používané v chladničkách a aerosóloch vytvárajú dieru v ozónovej vrstve, medzinárodné spoločenstvo sa rozhodlo začať s ich postupným rušením. Bola vypracovaná dohoda s názvom Montrealský protokol s cieľom postupne znížiť používanie nebezpečných látok, ako sú napríklad úplne halogénované chlórfluóruhľovodíky (CFC).

Tieto snahy boli také úspešné, že sa ozónovú vrstvu podarí obnoviť už v polovici 21. storočia. EÚ sa nachádza na čele ochrany ozónovej vrstvy. Hoci samotná ozónová diera nespôsobila globálne otepľovanie, obmedzenia uplatňované na látky poškodzujúce ozónovú vrstvu pomáhajú pri predchádzaní zmeny klímy, keďže tieto chemické látky sú takisto skleníkovými plynmi.

Nanešťastie, úplne halogénované chlórfluóruhľovodíky – a ich alternatívne látky – boli napokon nahradené fluórovanými skleníkovými plynmi, známymi aj ako F-plyny. Nemajú žiadny vplyv na ozónovú vrstvu, ale ide o silné skleníkové plyny. A znovu sa svet mal k činu: všetkých 198 krajín, ktoré podpísali Montrealský protokol, súhlasilo s obmedzením svojej výroby týchto škodlivých plynov a ich používania. EÚ je svetovým lídrom pri obmedzovaní ich využívania a hľadaní ich alternatív. Cieľom EÚ je znížiť svoje emisie fluórovaných skleníkových plynov do roku 2030 o dve tretiny v porovnaní s úrovňami z roku 2014. Európska komisia v roku 2022 podala návrh na zvýšenie úsilia v oblasti zákona o fluórovaných skleníkových plynoch, ktorý pomôže EÚ pri dosiahnutí klimatickej neutrality do roku 2050.

Fakty:

Viete, že Európska únia má svoj vlastný satelitný program na pozorovanie Zeme? Nazýva sa Copernicus a ide o najpokročilejší systém na sledovanie našej planéty. Program Copernicus tvorí šesť skupín satelitov nazývaných „Sentinel“, ktoré robia snímky súše a morí vo vysokom rozlíšení. Tieto snímky môže ktokoľvek využívať zadarmo na rôzne účely, vrátane sledovania zmien klímy a životného prostredia.

Satellite illustration

Fosílne palivá

Fosílne palivá, napríklad uhlie, sú pozostatkami prastarých rastlín a živočíchov pochovaných milióny rokov hlboko v zemi, kde sa premenili na látky, ktoré možno používať ako palivo.

Fossil image