Svarbiausi žingsniai
Kova su klimato kaita visame pasaulyje
Kovoti su klimato kaita pasauliniu mastu pradėta 1992 m., kai viso pasaulio šalys pasirašė tarptautinę sutartį – Jungtinių Tautų bendrąją klimato kaitos konvenciją (JTBKKK).
Peržvelk svarbiausius pasaulinės kovos su klimato kaita žingsnius.
Visuotinio įsipareigojimo ženklas
2016 m. balandžio 22 d. Niujorke 174 šalys oficialiai pasirašė Paryžiaus susitarimą. Iki šiol tai didžiausias vieną tarptautinę sutartį tą pačią dieną pasirašiusių šalių skaičius.
Kad Paryžiaus susitarimas įgautų teisinį statusą, jį oficialiai ratifikuoti turėjo ne mažiau kaip 55 šalys, kurioms tenka ne mažiau kaip 55 proc. visų išmetamų pasaulio teršalų.
ES susitarimą oficialiai ratifikavo 2016 m. spalio 5 d. ir sutartis įsigaliojo lapkričio 4 d. – praėjus mažiau kaip metams nuo priėmimo.
Pokyčių finansavimas
Skurdesnėms ir labiau pažeidžiamoms šalims reikia pagalbos mažinant jų išmetamų teršalų kiekį ir prisitaikant prie klimato kaitos poveikio.
2020 m. ES ir jos valstybės narės kartu skyrė beveik 23,39 mlrd. eurų finansuodamos klimatui skirtus projektus. Beveik pusė šios sumos skirta padėti ES tarptautinėms partnerėms sėkmingai prisitaikyti prie klimato kaitos poveikio. ES skiria daug lėšų besivystančioms šalims, finansuodama klimatui skirtus projektus. Išliekame įsipareigoję siekti bendro išsivysčiusių šalių tikslo kuo greičiau (iki 2025 m.) sukaupti ir skirti 100 mlrd. JAV dolerių per metus kovai su klimato kaita.
Gerokai mažiau nei 2 °C
Vyriausybės sutarė, kad siekiant užkirsti kelią skaudžiausiam klimato kaitos poveikiui, pasaulio temperatūros padidėjimas turi būti apribotas iki mažiau nei 2 °C, palyginti su lygiu, buvusiu prieš industrializaciją (iki pramonės revoliucijos).
Taip yra todėl, kad, mokslininkų nuomone, po šio taško dramatiškai padidėja negrįžtamų didelio masto pokyčių grėsmė. Šalys taip pat susitarė pabandyti neleisti pasaulio temperatūrai pakilti 1,5 °C, nes taip žymiai sumažėtų klimato kaitos keliama grėsmė ir jos daromas poveikis.
Šie tikslai buvo sutartinai nustatyti Jungtinių Tautų bendrojoje klimato kaitos konvencijoje (JTBKKK) – tarptautinėje sutartyje, skirtoje klimato kaitos problemai spręsti.