Skip to main content
Nasza planeta, nasza przyszłość

Milestones

Kamienie milowe

Walka ze zmianami klimatu na świecie

Globalne starania na rzecz walki ze zmianami klimatu mają początek w 1992 r., kiedy to wiele krajów z całego świata podpisało międzynarodowe porozumienie o nazwie Ramowa konwencja ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).

Przyjrzyj się najważniejszym kamieniom milowym w globalnej walce ze zmianami klimatu

Powołanie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) skupiającego tysiące naukowców w celu analizy naukowych dowodów zmian klimatu i ich skutków

UNFCCC przyjmuje protokół z Kioto, pierwszy w historii traktat w sprawie emisji gazów cieplarnianych

Unia Europejska wprowadza system handlu uprawnieniami do emisji

Unia Europejska przyjmuje pakiet klimatyczno-energetyczny 2020, w którym trzy najważniejsze elementy to: redukcja unijnych emisji gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu z poziomami z 1990 r., zwiększenie o 20% udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii w UE oraz zwiększenie efektywności energetycznej o 20%

Konferencja klimatyczna ONZ w Kopenhadze kończy się bez podpisania porozumienia w sprawie wiążących redukcji emisji

100 światowych przywódców spotyka się podczas szczytu klimatycznego w Nowym Jorku. IPCC stwierdza w piątym sprawozdaniu oceniającym w sprawie zmiany klimatu, że cel poniżej 2°C nadal jest osiągalny. UE przyjmuje pakiet klimatyczno-energetyczny 2030, zawierający cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o przynajmniej 40% w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Nowa, globalna umowa klimatyczna – porozumienie paryskie z 2015 r. 195 krajów zobowiązuje się redukcji emisji gazów cieplarnianych, aby ograniczyć wzrost temperatury na świecie do mocno poniżej 2°C w porównaniu z poziomami preindustrialnymi

Porozumienie paryskie wchodzi w życie 4 listopada 2016 r.

Kraje uzgadniają szczegółowe zasady i wytyczne realizacji postanowień porozumienia paryskiego na całym świecie

Europejscy przywódcy zobowiązują się doprowadzić do neutralności klimatycznej Unii w 2050 r.

Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji, które mają na celu dostosowanie unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportowej i podatkowej do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku, w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

Czy wiesz, że…?

Prawie wszystkie kraje świata są członkami Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu – oznacza to 197, w tym wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz samą Unię jako organizację.

Podpisanie zobowiązań globalnych

22 kwietnia 2016 r. 174 kraje oficjalnie podpisały porozumienie paryskie w Nowym Jorku – największa w historii grupa państw, która podpisała to samo porozumienie międzynarodowe tego samego dnia. 

Aby porozumienie paryskie weszło w życie, co najmniej 55 państw, odpowiadających za co najmniej 55% globalnych emisji, musiało oficjalnie je ratyfikować.

UE ratyfikowała oficjalnie porozumienie 5 października 2016 r., wprowadzając je w życie 4 listopada, mniej niż rok od momentu, w którym zostało ono przyjęte.

Czy wiesz, że…?

W 2018 r. UE odpowiedzialna była za mniej niż 10% światowych emisji CO2, podczas gdy Chiny wyprodukowały około 30%, a Stany Zjednoczone 14%.

Finansowanie zmian

Ubogie i najbardziej narażone na zmiany klimatyczne kraje potrzebują wsparcia w ograniczaniu emisji i adaptowaniu się do skutków tych zmian.

W 2020 r. z Unii Europejskiej i jej państw członkowskich przekazano łącznie prawie 27 mld dolarów (23,39 mld euro), z czego około połowę środków przeznaczono na pomoc międzynarodowym partnerom UE w adaptowaniu się do skutków zmiany klimatu. Znaczna część środków trafia do krajów najbardziej narażonych na zmianę klimatu na świecie. Dążymy do realizacji wspólnego celu krajów rozwiniętych, jakim jest jak najszybsze zmobilizowanie 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie działań związanych z klimatem, do 2025 roku.

Czy wiesz, że…?

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu wraz z byłym amerykańskim wiceprezydentem Alem Gorem zostali w 2007 r. uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla za działalność na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Mocno poniżej 2°C

Rządy ustaliły, że aby zapobiec najpoważniejszym skutkom zmian klimatu, należy ograniczyć wzrost globalnej temperatury do mocno poniżej 2°C w stosunku do poziomu z czasów przedprzemysłowych (przed rewolucją przemysłową).

Naukowcy uważają, że po przekroczeniu tej granicy ryzyko pojawienia się nieodwracalnych i bardzo poważnych zmian dramatycznie wzrośnie. Państwa zgodziły się także, aby spróbować ograniczyć ocieplenie do 1,5°C, gdyż taki próg znacząco ograniczyłby ryzyko i wpływ wywierany przez zmiany klimatyczne.

Cele te zostały ustalone w Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu – międzynarodowej umowie na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Czy wiesz, że…?

Europejski Zielony Ład będzie finansowany ze środków stanowiących jedną trzecią kwoty przeznaczonej na inwestycje w ramach planu odbudowy NextGenerationEU oraz ze środków pochodzących z siedmioletniego budżetu UE. To 600 miliardów euro!