Kamienie milowe
Walka ze zmianami klimatu na świecie
Globalne starania na rzecz walki ze zmianami klimatu mają początek w 1992 r., kiedy to wiele krajów z całego świata podpisało międzynarodowe porozumienie o nazwie Ramowa konwencja ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).
Przyjrzyj się najważniejszym kamieniom milowym w globalnej walce ze zmianami klimatu
Podpisanie zobowiązań globalnych
22 kwietnia 2016 r. 174 kraje oficjalnie podpisały porozumienie paryskie w Nowym Jorku – największa w historii grupa państw, która podpisała to samo porozumienie międzynarodowe tego samego dnia.
Aby porozumienie paryskie weszło w życie, co najmniej 55 państw, odpowiadających za co najmniej 55% globalnych emisji, musiało oficjalnie je ratyfikować.
UE ratyfikowała oficjalnie porozumienie 5 października 2016 r., wprowadzając je w życie 4 listopada, mniej niż rok od momentu, w którym zostało ono przyjęte.
Finansowanie zmian
Ubogie i najbardziej narażone na zmiany klimatyczne kraje potrzebują wsparcia w ograniczaniu emisji i adaptowaniu się do skutków tych zmian.
W 2020 r. z Unii Europejskiej i jej państw członkowskich przekazano łącznie prawie 27 mld dolarów (23,39 mld euro), z czego około połowę środków przeznaczono na pomoc międzynarodowym partnerom UE w adaptowaniu się do skutków zmiany klimatu. Znaczna część środków trafia do krajów najbardziej narażonych na zmianę klimatu na świecie. Dążymy do realizacji wspólnego celu krajów rozwiniętych, jakim jest jak najszybsze zmobilizowanie 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie działań związanych z klimatem, do 2025 roku.
Mocno poniżej 2°C
Rządy ustaliły, że aby zapobiec najpoważniejszym skutkom zmian klimatu, należy ograniczyć wzrost globalnej temperatury do mocno poniżej 2°C w stosunku do poziomu z czasów przedprzemysłowych (przed rewolucją przemysłową).
Naukowcy uważają, że po przekroczeniu tej granicy ryzyko pojawienia się nieodwracalnych i bardzo poważnych zmian dramatycznie wzrośnie. Państwa zgodziły się także, aby spróbować ograniczyć ocieplenie do 1,5°C, gdyż taki próg znacząco ograniczyłby ryzyko i wpływ wywierany przez zmiany klimatyczne.
Cele te zostały ustalone w Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu – międzynarodowej umowie na rzecz walki ze zmianami klimatu.