Skip to main content
Nasza planeta, nasza przyszłość

Czy wiesz, że…?

Czy wiesz, że…?

Wybierz kartę, aby dowiedzieć się więcej o zmianach klimatu i zobaczyć, co możesz zrobić.

Prawie wszystkie kraje świata są członkami Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu – oznacza to 197, w tym wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz samą Unię jako organizację.

W 1991 r. Dania zbudowała pierwszą morską farmę wiatrową „Vindeby” z 11 turbinami.

Obecnie prawie jedna trzecia światowego zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywana jest ze źródeł odnawialnych.

Podjęcie działań na rzecz zapobiegania powodziom może ochronić życie i przynieść oszczędności: każde euro wydane na ochronę przeciwpowodziową może zaoszczędzić sześć euro wydanych na naprawę szkód!

W 2021 r. UE wytworzyła więcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (38%) niż z paliw kopalnych (35%).

Naukowcy uważają, że obecnie oceany ulegają zakwaszeniu szybciej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 300 mln lat.

Przeciętny ślad węglowy przypadający na jednego Europejczyka wynosi prawie 7 ton CO2 rocznie.

Ponad 90% Europejczyków uważa zmiany klimatu za poważny problem. Co myślą ludzie w Twoim kraju? Dowiedz się tutaj

W XX w. Wenecja zanurzyła się o ponad 20 cm.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że na około 100 rodzajów upraw, które zapewniają 90% żywności na świecie, 71 jest zapylanych przez pszczoły.

Jedynie 2,5% zasobów wodnych na świecie stanowi woda słodka. Z czego dwie trzecie są zamrożone w postaci lodowców i pokryw lodowych na biegunach. Używaj więc wody z rozwagą!

Oceany wchłaniają około 4 kg CO2 na osobę dziennie.

Pomiędzy 1900 a 2015 r. miało miejsce ponad 30 000 kataklizmów naturalnych, które spowodowały szkody w wysokości około 6 bln euro.

Czy wiesz, że Unia Europejska prowadzi własny program satelitarny, który ma na celu obserwację Ziemi? Nazywa się on „Copernicus” i jest najbardziej zaawansowanym systemem monitorowania na świecie. „Copernicus” składa się z sześciu „rodzin” satelitarnych – „strażników” – które przesyłają na ziemię wysokiej rozdzielczości obrazy lądów i wód. Obrazy te może obejrzeć każdy, za darmo, i używać w dowolnym celu, wliczając w to śledzenie zmian klimatycznych oraz tych powstałych w środowisku.

Gdyby nie efekt cieplarniany, przeciętna temperatura na Ziemi osiągnęłaby mroźny poziom -18°C, nie zaś jak to ma miejsce obecnie – przyjemne 15°C. Byłaby o wiele za niska dla przetrwania roślin i zwierząt, a także ludzi!

Emisja gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej została obniżona o 23% w latach 1990–2018.

Każdego roku wycina się obszary leśne o łącznej wielkości porównywalnej z powierzchnią Grecji.

W glebie żyje ponad jedna czwarta wszystkich ziemskich gatunków.

Europejski Zielony Ład będzie finansowany ze środków stanowiących jedną trzecią kwoty przeznaczonej na inwestycje w ramach planu odbudowy NextGenerationEU oraz ze środków pochodzących z siedmioletniego budżetu UE. To 600 miliardów euro!

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu wraz z byłym amerykańskim wiceprezydentem Alem Gorem zostali w 2007 r. uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla za działalność na rzecz walki ze zmianami klimatu.

W 2018 r. UE odpowiedzialna była za mniej niż 10% światowych emisji CO2, podczas gdy Chiny wyprodukowały około 30%, a Stany Zjednoczone 14%.

Celem UE jest ograniczenie emisji pochodzących z transportu o co najmniej 90% do 2050 r.

Olej spożywczy oraz obierki z owoców i warzyw można przekształcić w paliwo samochodowe.

Ponad 4,5 mln osób zatrudnionych jest na pełen etat w tzw. zielonym sektorze UE. Zielony sektor: miejsca pracy powiązane z ochroną środowiska, na przykład z gospodarką wodną i zarządzaniem odpadami, recyklingiem i odnawialnymi źródłami energii.

Do końca 2020 r. wszystkie nowe budynki na terenie Unii Europejskiej będą musiały charakteryzować się niemal zerową emisją dwutlenku węgla.

Miasta zajmują około 2% powierzchni Ziemi, jednak zamieszkuje je ponad połowa ludności świata.

Zużycie energii przez budynki konstruowane obecnie stanowi średnio około jednej trzeciej zużycia energii przez budynki wzniesione przed 2005 rokiem.

Wstecz
Dalej