An area of tropical forest about the same size as Greece is cut down every year.
Svake godine posiječe se područje tropskih šuma veličine Grčke.
Svake godine posiječe se područje tropskih šuma veličine Grčke.
Danska je 1991. izgradila “Vindeby” – prvu morsku farmu vjetroturbina na svijetu s 11 turbina.
Gotovo trećina sve svjetske električne energije sada potječe iz obnovljivih izvora
EU je 2021. proizveo više električne energije iz obnovljivih izvora (38 %), nego iz fosilnih goriva (35 %).
Djelovanje s ciljem sprječavanja poplava može sačuvati živote i uštedjeti novac: svaki euro potrošen na zaštitu od poplava uštedjet će šest eura u troškovima popravka!
U tlu živi više od četvrtine svih živih bića na Zemlji.
Prosječan ugljični otisak Europljana iznosi skoro 7 tona CO2 godišnje.
Više od 90 % Europljana misli da su klimatske promjene ozbiljan problem. Kako razmišljaju stanovnici tvoje države? Saznaj ovdje
Skoro sve države svijeta članice su Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime, odnosno njih 197, uključujući sve države članice EU-a i EU kao organizaciju.
Grad Venecija potonuo je u 20. stoljeću više od 20 cm.
Organizacija za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda utvrdila je da od 100 vrsta usjeva od kojih dolazi 90 % svjetske hrane 71 oprašuju pčele!
Samo 2,5 % vode na Zemlji je slatkovodno. Dvije trećine toga zamrznuto je u glečerima i polarnim ledenim kapama. Stoga trebamo biti obazrivi u potrošnji vode!
Znanstvenici smatraju da se oceani zakiseljuju brže danas nego u bilo koje drugo doba u zadnjih 300 milijuna godina.
Oceani svakodnevno apsorbiraju oko 4 kg CO2 po osobi.
Između 1900. i 2015. širom svijeta dogodilo se više od 30 000 prirodnih katastrofa, uzrokujući oko 6 bilijuna (to je 6 milijuna milijuna!) eura štete.
Znaš li da Europska unija ima vlastiti program lansiranja satelita za promatranje Zemlje? Zove se Copernicus (Kopernik) i najnapredniji je sustav na svijetu za promatranje planeta. Copernicus čini šest linija satelita Sentinel (Stražar) koji znanstvenicima šalju slike kopna i mora u visokoj razlučivosti. Slike može koristiti svatko, i to besplatno, u različite svrhe među kojima je praćenje promjena u klimi i okolišu.
Bez efekta staklenika prosječna temperatura na Zemlji bila bi prohladnih –18 °C umjesto ugodnih 15 °C koliko je danas – bilo bi to prehladno za život biljaka i životinja, uključujući i nas!
Između 1990. i 2018. u EU emisije stakleničkih plinova smanjene su 23 %.
Jedna trećina ulaganja iz plana EU-a za oporavak NextGenerationEU i EU-ova sedmogodišnjeg proračuna bit će izvori sredstava za europski zeleni plan. To iznosi 600 milijardi eura!
Međudržavni panel o klimatskim promjenama i bivši potpredsjednik SAD-a Al Gore zajedno su 2007. dobili Nobelovu nagradu za mir za svoj rad na području klimatskih promjena.
EU je 2018. bio odgovoran za manje od 10 % globalnih emisija CO2, dok na Kinu otpada oko 30 %, a na SAD 14 %.
EU namjerava do 2050. smanjiti emisije od prijevoza za najmanje 90 %.
Konzumno ulje, ljuske voća i ostaci povrća mogu se pretvoriti u gorivo za automobile.
Više od 4,5 milijuna ljudi radi u zelenom sektoru EU-a. Zeleni sektor: poslovni povezani sa zaštitom i očuvanjem okoliša, primjerice, u gospodarenju vodama i otpadom, recikliranju i obnovljivim izvorima energije.
Do kraja 2020. sve nove građevine u EU-u morat će biti gotovo ugljično neutralne.
Gradovi se prostiru na oko 2 % Zemljine površine, ali u njima živi više od polovice svjetskog stanovništva.
Energetska potrošnja građevina sagrađenih u današnje vrijeme u prosjeku iznosi jednu trećinu energetske potrošnje građevina sagrađenih prije 2005.